نقشه راه موفقیت در

کارشناسی ارشد صنایع غذایی

تو این مقاله میخام خیلی صریح و راحت باهاتون در مورد نکاتی که باید تو مقطع ارشد و حتی دکترا رعایت کنید صحبت کنم؛ پس با دقت و خیلی با حوصله بخونید و سعی کنید آویزه گوشتون نمایید!!

این نکات در واقع کاملا تجربه محور و در نتیجه کاربردی هستند و میتونند خیلی تو روشن شدن مسیرتون و اینکه به شکل بهینه این مقاطع رو بگذرونید کمکتون کنه….

اگر آماده اید بریم سراغشون؛ بسم االله…

نکته 1

معمولا ما از هر فصلی از زندگی انتظاری داریم و اون رو پله ای برای آینده ای که مدنظرمون هست میدونیم؛ در مورد مقاطع تحصیلی بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) هم این موضوع صدق میکنه.

بهتر هست قبل از اینکه وارد این مقاطع تحصیلی بشیم با تحقیق و مشورت مشخص کنیم که چرا قصد داریم ادامه تحصیل بدیم و این تایمی که قرار هست به این منظور صرف کنیم قرار هست ما رو برای چه فعالیت یا هدفی پرورش بده و آماده تر کنه…

میدونید چرا این موضوع مهمه؟؟

جواب: چون دقیقا روی نحوه و شکل بهینه چگونگی گذروندن این مقطع تاثیر گذار هست. منظور اینه که شما اگر قصد مهاجرت داشته باشید باید به شکلی این دوره رو بگذرونید، اگر قصد کارآفرینی و ورود به دنیای اشتغال خودساخته رو دارید باید به نوعی و اگر هدفتون ادامه تحصیل داخل ایران هست به شکلی دیگر مقطع ارشدتون رو برنامه ریزی کنید تا به اهدافتون نزدیکتر بشید….

کارشناسی ارشد صنایع غذایی

نکته 2

خب حالا هدف و چشم اندازی که دنبالش هستید رو مشخص کردید؛ نوبتی هم باشه نوبت اینه که جنبه های مختلف و ملزومات برنامه ای که دارید رو بسنجید، تحقیق کنید و ببینید: چه مهارت هایی باید به دست بیارید، چه نرم افزارهایی رو باید یاد بگیرید، آیا رزومه قوی لازمه، آیا باید فن یا تخصص خاصی رو تو صنعت سعی کنید به دست بیارید، آیا نیازه ارتباطات بیشتری ایجاد کنید با صاحبان صنعت و ادارت مرتبط و صدها آیا و چگونه دیگر…..

بعد که اینها رو مشخص کردید حالا بیاید بشینید و یه پلن هدفمند و تا حد امکان جامع بریزید گه بشه نقشه راهی برای عملی شدن چشک انداری کگه دنبالش هستید…

اینین جوری هم برنامه دارید و هم انگیزه و شور برای عمل کردن بهش….

کارشناسی ارشد صنایع غذایی

نکته 3

در مرحله سوم شما هم نقشه راهی که قرار هست طی کنید رو دارید و هم ملزومات و مهارت هایی که نیاز دارید در مقصد رو میدونید.

الان وقتشه از امکاناتی که تو این مقطع در اختیارتون قرار میگیره به بهترین شکل استفاده کنید و اون ها رو در راستای اهداف خودتون به کار بگیرید.

استاد راهنما و مشاورین، امکانات آزمایشگاهی و ارتباطاتی که به واسطه دانشجو بودن براتون فراهمه دست کم نگیرید که بعد از تحصیل حسرتشون رو خواهید خورد....

کارشناسی ارشد صنایع غذایی

نکته 4

پایان نامه یک فرصت بی نظیر تحقیقاتی-آموزشی هست که به هیچ هنان نباید ازش ساده بگذرید. نکته مهمی که در این زمینه وجود داره اینه که اون رو رام مسیر و هدفی که در مراحل قبل مشخص کردید بکنید. بعبارت دیگه پایان نامه باید یکی از پله های مهم این مسیر برای رسوندن شما به چشم اندازی که دارید باشه و این مهم به شرطی محقق میشه که شما هدفمند و با پلن قبلی موضوع پایان نامه خودتون رو مشخص کنید. در این زمینه میتونید از دوره آموزش تخصصی ایده یابی در صنایع غذایی که تهیه کردیم هم استفاده کنید

کارشناسی ارشد صنایع غذایی

نکته 5

نکته آخری که میخام بهتون بگم اینه که اگر دانشگاه ضعیفی قبول شدید یا استاد راهنماتون خیلی کمک نمیکنه خیلی ناراحت نباشید…..

در واقع نیاز نیست خودتون رو محدود به دانشگاه یا موضوعی خاص کنید. اگر فعال باشید و پیگیر؛ راحت میتونید کارتون رو با یه مرکز صنعتی یا پژوهشی تعریف کنید و علاوه بر اینکه به امکانات و تجربه زیادی که اونها دارند دسترسی داشته باشید، احتمال دریافت کمک هزینه تحصیلی رو هم حتی داشته باشید.

نکته مثبت دیگه اینه که معمولا این مدل تزها به نیازهای جامعه و صنعت نزدیترند و کارایی بیشتری بعد از فارغ التحصیلی خواهند داشت…

کارشناسی ارشد صنایع غذایی
×
×

سبد خرید

خطا: فرم تماس پیدا نشد.